Güncel Haberler:

23 Nisan Özel: Unutulmaya Yüz Tutmuş 23 Çocuk Oyunu

01.04.2018


Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne

allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
dünyayı çocuklara verelim
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler 


Nazım Hikmet


23 Nisan’a özel çocuklarınıza öğretebileceğiniz unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını sizler ve çocuklarınız için derledik. Çocukların da hakları olduğunu, korumanın kollamanın biz büyüklere düştüğünü tekrar hatırlatır, çocukların çocuk olarak yaşayabildiği günler dileriz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!


   1. Körebe
Seçilen bir ebenin gözleri bağlanır, ebe gelen sesler ve hisleriyle arkadaşlarını ebelemeye çalışır. Ebelediği arkadaşı yeni ebe olur. 90’larda sokakların favori oyunlarındandı!


    2. Eski Minder
Gönüllü bir kişi yuvarlak oluşturmuş çocukların ortasına çömelir. Etraftaki çocuklar “Eski minder yüzünü göster, göstermezsen bir poz ver. Güzellik mi? Çirkinlik mi? Mankenlik mi?” diye şarkı söyleyerek gönüllünün etrafında dönerler. Gönüllünün seçtiği bir konunun taklidini yapan çocukları gönüllü güldürmeye çalışır. Gülen ortaya geçer. Sokakta değilse de okulda pek çok arkadaşıyla oynayabileceği motor becerilerine katkı sağlayan bir oyun!


    3. Yakar Top
En az üç kişiyle oynanan yakar top iki kişinin birbirine topu atarken ortada kalan kişiyi vurmaya çalışmasıdır; vuran kişi ortaya geçer. Oldukça eğlenceli olan bu oyunda ortadaki kişi topu yakaladığında can kazanır.     4. Sek Sek
Okullarda da yıllarca oynadığımız, sokaklara çizmek için tuğlaları kullandığımız sek sek ne yazık ki artık çocuklar sokakta oynamadığı için unutulmak üzere. Sek sek oyununu hatırlamayan var mı? :)


    5. Elim Sende
Seçilen ebe koşturarak arkadaşlarını yakalamaya çalışır ve elim sende diyerek arkadaşını yakalar. Çocukların hareket etmelerini sağlayan, spora yatkınlık geliştiren bu oyun, 90’lı yıllarda neredeyse tüm sokaklarda oynanıyordu.


    6. Beş Taş
Birler, ikiler, üçler, dörtler, beşler diye tüm taşları elinde toplama çabasına beş taş deniyordu. Bu oyunun çocuğun el göz koordinasyonunun gelişmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir.


    7. Uçak
Bir yakalama oyunu olan uçak oyununda ebe, kaçan çocukları yakalamaya çalışır. Yakalanan çocuk kollarını açarak dimdik durur ve yakalanmayanlardan biri bacak arasından geçerek onu kurtarır. Herkes yakalanana kadar çocukların oldukça fazla koşturacağı kesin!


    8. İstop
Bir kişi başka birinin ismini söyleyerek topu havaya atar, eğer topu havada yakalarsa başka bir isim söyleyip yeniden havaya atar. Topu yere düşmeden yakalayamayan oyuncu ise bir renk söyler ve o renge dokunamayan kişiyi vurur. Turkuaz diyenler burada mı? :)


    9. Mahalle Maçı
Kolasına, limonatasına, kekine ve bazen de çekirdeğine oynanan bildiğimiz futbol maçı. Karşı karşıya konan her şey bir kale olabilir!


    10. Aç Kapıyı Bezirgân Başı 
Oyunda iki ebe seçilir ve ebelerin kolları altından aç kapıyı bezirgân başı şarkısı ile geçilir. Her geçen bir diğer ebenin arkasına geçerek iki takım oluşturulur. Takımlar kurulduktan sonra ip çekme yarışı başlar ve kazanamayan taraf tabii ki yere düşer! :)


   11. Köşe Kapmaca
Adıyla kendini anlatabilen bir oyun olan köşe kapmacada her çocuk bir köşeyi kapar ve ortada kalan ebe olur. Ebe her “değiş!” dediğinde çocuklar yer değiştirir ve yerini ebeye kaptıran ebe olur!


    12. Aspirin
Ebe olarak seçilen çocuk içinden bir sayı tutar, diğerleri de sayıyı tahmin etmeye çalışır. Eğer biri sayıyı bilirse ebe “aspirin” diye bağırarak onları kovalamaya başlar. Şimdi orta yaştaki nesillerin çok az bildiği bir oyundu. ya siz aspirini hatırladınız mı?


   13. Uzun Eşek
Kaç pantolon yırtıldı uzun eşek sayesinde bilinmez ama, azıcık büyüyen her erkek çocuğu hemen uzun eşek oynamaya başlardı. Hiç de güzel bir oyun değil ki! :) Atlama, uzanma ve kendini itebilme gücünü etkilediğini söylemeden geçmeyelim!


    14. Misket 
Çok çeşitli tipleri olduğu gibi, mahallede büyük sükse konusuydu meşeler. Meşeleri dizerek en havalı meşesini atıp hepsini dağıtan çocuk yerdeki meşeleri kazanır! 


    15. Yerden Yüksek
Parklarda, okullarda hatta evde, yer ve yüksek bir yer olan her yerde oynanabilen yerden yüksek, ebe seçilen bir kişinin yükseğe çıkanların yer değiştirmesi sırasında birini ebelemesiyle ebe değiştiren bir oyundur. Tabii ki yer değiştirmek zorunlu!


    16. Saklambaç
Hâlâ evlerde dayılarla, teyzelerle oynanan saklambaç, perde arkasına saklanan çocukları ile gönüllerde taht kurmuş vaziyette. Unutmadınız değil mi? :(
    17. Yağ Satarıım, Bal Satarııım!
Daire olmuş çocukların etrafında elinde mendiliyle yağ satarım tekerlemesini söyleyerek dolanan çocuk, bir kişinin arkasına mendili bırakır. O kişi ebeyi yakalayana kadar ebe oturursa, mendil elinde kalan kişi ebe olur. Hem spora hem takip becerisine hitap eden bir oyun, dikkati geliştirmesi de cabası!


    18. Birdir Bir
Uzun Eşek’e benzer şekilde sadece bir kişinin eğildiği ve diğerlerinin tekerleme söyleyerek üzerinden atladığı oyun yine pantolonlar için büyük tehlike arz ediyor. :)


    19. Hacı Yatmaz
Oyuncuların her birinin bir numarası olur. Ortadaki sopayı bir kişi havaya atar ve numara söyler, numarası söylenen de sopayı tutmaya çalışır. Takip ve sayı becerisini geliştirdiği söyleniyor. 


    20. Dokuz Aylık
Topu dışarı atan kaleye geçer, herkesin topa değme hakkı bir, dokuz gol yiyenin çocuğu olur! Erkek çocuklarının en favori oyunlarından olan Dokuz Aylık oldukça stratejik diyebiliriz.


    21. Alaylar

Elele tutuşmuş iki takım arasında oynanan oyunda bir tekerleme vardır. Tekerlemeyi söyleyen kişi sonunda bir isim söyler ve o isim karşı tarafın bütünlüğünü bozmaya çalışır. Oldukça stratejik değil mi?


    22. İp Atlama

Kocaman iplerin arasında iki hatta üç kişi ip atlardık değil mi? Çapraz atlayanlar, en çok atlama yarışları ve ip üzerinden türetilmiş değişik oyunlar silsilesi. Hepsi 90’ların en favori ip oyunlarıydı. 


    23. Çalı

Bir kozalağı ya da şişeyi vurmaya çalışan çocuklar arasında bir ebe vardır ve vuramayan çocuklar taşlarını almaya giderken bu ebeye yakalanan kişi ebe olur. Yine koşmalı, hareketli bol temiz havalı bir oyun!