Güncel Haberler:

Aralık Ayı Vizyon Seçkisi

01.12.2017Merhaba sevgili Ege Life okuyucuları!


2017 yılına güle güle veda ediyoruz. Çünkü daha ayın ilk günü vizyona, senaryosunu Gülse Birsel'in kaleme aldığı ve kadrosu resmen bir yıldızlar geçidi olan “Aile Arasında” filmi giriyor. Bol bol gülüp, geçen senenin sıkıntıların geride bırakıp, yeni yıla olumlu enerjilerle girmek için birebir reçete! Alternatiflerde ise Vampir Günlükleri dizisinden tanıdığımız Nina Dobrev'i kadrosunda bulunduran bir bilimkurgu: “Flatliners” var. Meraklı genç doktorumuz (Ellen Page) ölümden sonra ne olduğunu öğrenmek için bir deney yapar ve bir dakikalığına kalbini durdurur. Anlattığı tecrübeden etkilenen diğer genç dostları da bu deneyimi tatmak isterler. Bu deneyim de kaldıkları süre uzadıkça içine sürüklendikleri karanlık da derinleşecektir. Hepimizin merak ettiği, “Ölünce ne oluyor?” sorusuna bir bakış açısı. Son tavsiye ise biraz bireysel. Bir İzmirli olarak İzmir'de geçen bir hikayeyi tavsiye etmemek olmazdı. “Boşanmasının ardından İstanbul'dan ailesinin yanına, İzmir'e dönen Selim (Ulaş Tuna Astepe), şehrin sokaklarını arşınlamaya başlamıştır. Ancak bu esnada körfezde gerçekleşen kaza ve şehrin her yerini kaplayan kokunun, Selim'in hayatında farklı etkileri olacaktır.” İlk gösterimini Venedik Film Festivali'nde yapan “Körfez”, Emre Yeksan'ın ilk uzun metrajlı filmi.
Bir vizyon haftasına baktığımızda birçok farklı türde, taptaze Türk filmleri görmekten daha keyif veren bir şey yok! Özcan Deniz'in yazıp yönettiği Aslı Enver ve Meryem Uzerli'nin oynadığı korku-gerilim türündeki “Öteki Taraf” , Ezgi Mola'nın komik olduğu henüz afişlerinden belli olan komedi türündeki filmi “Maide'nin Altın Günü”, ve dram türündeki “On Adım” seyircilerini bekliyor. Bunların yanı sıra sonradan neden sinemadan izlemedim diyerek pişman olmayın diye ısrarla öneriyorum ki “Suburbicon” size gerçeklerin kapısını aralayacak.15 Aralık haftasına geldiğimizde ise, olmazsa olmaz bir Hollywood klişesi olarak, yılbaşı yaklaşmışken bizi bir Noel Baba komedisi karşılıyor. Çocukken haftasonları televizyonda izlemek çok hoştu ama siz gidip sinemada izlemekte ister misiniz bilmem... Televizyon demişken, vizyona giren bir diğer filmse bu hafta “Poyraz Karayel, Küresel Sermaye” dizinin tutkun hayranları bu filmi kaçırmayacaktır. Fakat diziyi izlemeyenler için film neyi ne kadar vaat ediyor emin değilim. Şöyle en sanatsalından bir Framsız filmi ayın ortasına iyi gider diyenler içinse “Redoubtable” vizyonda!

22 Aralık haftasındaysa üç film öne çıkıyor. Ve gurur duyarak yazıyorum ki sevgili okurlar, iki tanesi yine Türk filmi! Mehmet Günsür'ün başrolünde oynadığı “Martıların Efendisi” hayranları için farklı bir film olabilir. Oynadığı karakter diğerlerine pek benzemiyor ve merakımızı cezbediyor. Özge Özpirimççi ve Buğra Gülsoy'u biraraya getiren “Acı Tatlı Ekşi” filminin senaryosu da yine Buğra Gülsoy'a ait. Ayın en çok beklenen filmiyse bu hafta vizyona giriyor. Woody Allen'ın yazıp yönettiği ve Justin Timberlake ile Kate Winslet'ı bir arada göreceğimiz “Dönme Dolap”. Kişisel hayatında tacizlerle suçlansa da çağımızın en başarılı yazar ve yönetmenlerinden biri olduğu su götürmez bir gerçek olarak kalıyor.


Ve geldik ayın, yani yılın son haftasına... Vedalar hep güç... Bir süre yine tarih atarken 2017 yazacağız ve sonra düzelteceğiz hepimiz sevgili okurlar. “Vincent'tan Sevgiler”, “Muhteşem Showman” ve “Kalp Atışı Dakikada 120” filmleri tavsiye edilebilir olsa da yılın son haftasındaki ısrarlı tavsiyem elbette “Jumanji”! Robin Williams'ın eksikliği hissedilecek olsa bile geride bıraktığımız seneye ve yılları yadedip güzel bir nostaljiyle 2017'yi kapatmak için ideal... Yeni yıl gönlünüzce geçsin!