Güncel Haberler:

‘Bahçe Dekor’la Farkı Yaşayın

20.05.2011


İzmir Sarnıç’ta bulunan sütunlardan şelale ve görsel yapılara kadar uzanan geniş yelpazedeki ürünleriyle fark yaratan Bahçe Dekor’un sahibi Mehmet Çakmak, bu üretimi yapan tek şirketin kendileri olduğunu, bu yüzden de  İzmir’deki merdiven altı esnafı tarafından taklit edildiğini söyledi. Bu durumun kendilerini olumsuz yönde etkileyerek, gelişmelerini engellediğini belirtti

Mehmet Çakmak, 1994 yılında eşiyle beraber kurduğu ‘Bahçe Dekor’la  çıkmış dekor yolculuğuna, o günden beri “Çevre düzenlemesi bizden sorulur” diyor. İzmir Sarnıç’ta bulunan şirkete gittiğinizde sizi ürünlerini almaya ikna edercesine bir havayla karşılaşıyorsunuz. Ürünleri , prefabrik beton, bahçe duvarları, cephe kaplamaları, kaliteli yer döşemeleri, balkon korkulukları, çiçeklikler, sütunlar, prefabrik katsız yapılar, şelale ve görsel yapılardan oluşan ‘Bahçe Dekor’ kişiye özel tasarım ve projeleriyle de fark yaratıyor.

İzmir’deki belediyeler de çalışan şirket, kapasite olarak beton çiçeklikte önde.  Caddelerde gördüğümüz çiçekliklerin hemen hemen hepsi ‘Bahçe Dekor’ ürünü. İmalat ve dizaynda güncel teknoloji ve yenilikleri takip eden ‘Bahçe Dekor’, yüksek kalitede agrega, çimento, demir, elyaf ve kimyasallar test edilerek TSE normlarına uygun üretim yapıyor.  İnşaat sektörüne de bina dış cephe kaplamalarında yardımcı oluyor. Malzemeleri ise hem kalıcı hem de kendi tasarımları.  Ürünlerini de ‘Faydalı Model Patenti’ ile koruma altına almışlar. Önceleri tuğla, kiremit imalatçılığı yapan Çakmak, insanların ihtiyaçlarını tespit ederek bu şirketi kurmaya karar verdiğini  anlatıyor.  Ar-Ge çalışması yaparak imalat yaptıklarının altını da çiziyor.


Türkiye’de bir ilki yapıyoruz


İspanya’da, İtalya’da 105 yıllık kuruluşlar bulunuyorken Türkiye’de bu işi yapan yalnız biz varız diyen Çakmak, “İnsanların bize ihtiyacı var, korkuluksuz bir balkonda kimse oturup yemek yiyemez” dedi. İzmir ve çevre illerinin ‘Bahçe Dekor’u tercih ettiklerini belirten Çakmak, daha yaygın hale gelmek istediklerini, öncelikli olarak Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme gibi sahil kesimlerinde bayii açmak istediklerini söyledi. Yakın zamanda bunu gerçekleştirmeyi planladıklarını da sözlerine ekleyen Çakmak, İstanbul’da da bir bayii açma düşüncesi olduğunu, mobil imalat sistemleriyle A’dan Z’ye herkese ulaşmak istediklerini ifade etti. 

Herkesin bir evi, duvarı olduğu için her kesime ulaşan ‘Bahçe Dekor’un Kemalpaşa’da yapmış olduğu mezarlık ise Türkiye’de herkes tarafından biliniyor.  Çakmak, “Biz Avrupa’da bu işi yapanlardan daha öndeyiz” diyor.

Türkiye’de bu alanda çalışacak adam sayısının az olduğunu da vurgulayan Çakmak, kendisinin de 30-40 çalışanı olması gerekirken  8 çalışanı olduğunu söyledi.   Çakmak, “Amerika eğitim sistemine göre adam yetiştiriliyor ancak Türkiye’de kulvar yok. Fabrika açılışı görmüyoruz. Her geçen gün yeni bir alışveriş merkezi açılışıyla karşılaşıyoruz” dedi.

İzmir’in gri bir havası olduğunu vurgulayan Çakmak,  bunun değişmesi gerektiğini vurguladı. “Kentte her yere kilit parke döşeniyor. Taşları nitelikli hale getirmek gerek. Şehrin atmosferi gridir, zemini renklendirmemiz lazım dedi. “

35 senedir bu sektörde çalıştığını söyleyen Çakmak, bu üretimi yapan tek şirketin kendileri olduğunu, bu yüzden de  İzmir’deki merdiven altı esnafı tarafından taklit edildiğini söyledi. Bu durumun kendilerini olumsuz yönde etkilediğini, gelişmelerini engellediğini belirtti. 

İşin ticari boyutunu düşünenlerle,  kendilerine katkıda bulunacak insanlarla bir araya gelmeyi düşünen Çakmak, Türkiye’nin alacağı boyuta göre Avrupa ya da Osmanlı tarzına göre gelecekte ürünlerini daha da çoğaltacaklarını söyledi.