Güncel Haberler:

Çevre ve Enerji Dostu Türkiye’nin İlk Terminali; İzmir Adnan Menderes

24.05.2016Türkiye’nin en büyük iç hatlar terminaline sahip Adnan Menderes Havalimanı’nda, elektrikte yüzde 20, su tüketiminde yüzde 47 tasarrufu yapılıyor. Yıkılan iç hatlar terminalinin inşaat atıklarından yüzde 99’u tekrar kullanılarak ya da geri dönüştürülerek rekor kırıldı. Bu çevreci çalışmalarından dolayı Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminali ve katlı otoparkına ABD Yeşil Binalar Konseyi’nce (USGBC) Enerji ve Çevre Dostu Tasarımı’nda liderlik (LEED) sertifikası verildi. TAV Havalimanları tarafından işletilen havalimanı, LEED Gümüş Sertifikası alan Türkiye’de ilk, dünyadaki 10 terminal binası arasına girdi. Ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nce (SDK) İnovatif Sürdürülebilirlik uygulamaları ödülüne de layık görüldü. Havaalanları arasında Türkiye’nin dünyadaki gururu olan Adnan Menderes’in işletmeciliğini yürüten TAV Ege Genel Müdürü F. Erkan Balcı ile bu başarının sırlarını konuştuk.


Dünyanın Çevreci Terminal sertifikasına sahip ilk 10 Havalimanı arasında yer alan ve Türkiye’nin ilk ve çevre dostu terminali neden İzmir’e yapıldı?

Yolcu sayısına ve yolcu profiline baktığımızda Adnan Menderes Havalimanı İstanbul Atatürk Havalimanı kadar büyük değil. Yeni bir şeyi denerken aksaklıkların geri dönüşü çok oluyor. İzmir, Ankara, Gazipaşa’daki havalimanlarında uygulamaları deneyip daha sonra başarılı olduğumuz uygulamaları diğer havalimanlarında denemek daha sağlıklı oluyor. Örneğin Karbon Akreditasyonunu ilk biz aldık ama daha sonra diğer tüm havalimanlarında da almaya başladık. Bizim çevre ile ilgili çalışmalarımız iç hatlar terminalinin temelini atmadan önce de vardı.

Bura da bir takım ağaçların yerlerinin değiştirilmesi gerekiyordu bu yüzden Ege Orman Vakfı’yla beraber yüz bin ağaç dikerek dev bir orman oluşturduk. Amacımız doğanın korunmasına katkıda bulunmak ve karbon ayak izimizi mümkün olduğunca aşağıya çekmekti. Çam ağaçlarımız boyumuzu aştı. 


Dünya’nın en çevreci terminali olarak birçok ödül ve sertifika almışsınız bunlar neler?

2008 yılında etkin enerji  yönetimi konularında yapılan projelerin sunulması sonucunda Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Çevre Komitesi jüri özel ödülünü aldık. 2009 yılında Katar’ın Başkenti Doha Havacılık Zirvesi’nde Türkiye’de birinci Avrupa’da ise ikinci olarak Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından havalimanı Karbon Akreditasyonu programında Mapping Seviyesi sertifikası aldık. Etkin enerji yönetimi ile 18 milyon kilovat elektrik tüketiminin 13 milyon kw düşürülmesi, geri dönüştürülebiliratıkların ayrı toplanması, ülke ekonomisine kazandırılması ile ilgili yılın çevreci havalimanı ödülünü aldık.

2010 yılında ACI Eko -Yenilik ödülünü aldık. Yani çevre konusunda en büyük ödülü ilk defa biz almış olduk. 2011 yılında ise Dubai Gelişen Pazarlar Ekolojik yenilikte en iyi havaalanı ödülünü layık örüldük. Bu yıla kadarki bütün ödülleri dış hatlar terminalinde kazandık. Dış hatlar terminalinde enerji tasarrufunun yanında suyun tasarruflu kullanılması gibi çalışmalarımızda oldu. Çevreci bir terminal olmamız sebebiyle 2013 yılında yeni yapılan iç hatlar terminalinde tasarımı çevre odaklı yaptık. Eski iç hatlar terminali yıkımında yüzde 99‘a varan geri dönüşüm ve yeniden kullanım oranı elde ettik. Bu sebeple 2013 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Derneği İnovatif  Sürdürülebilirlik Uygulamaları yarışmasında ödül aldık. 2015 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu Yeşil Havalimanı Kuruluş sertifikasını hak ettik.

Karbon salımının azalması ile ilgili rakamlar verebilir misiniz?

2014 yılında karbon ayak izimiz, toplam terminal metrekaresi yaklaşık üç katına çıkmasına rağmen, doğal kaynakların yönetimi   ve etkin enerji yönetimi ile yaklaşık   yüzde 30 oranında düşürülmüştür. Bu düşüş yaklaşık 50 bin yeni ağaç dikimine eşdeğerdir. TAV olarak 2006 yılında iyi uygulama örneği olarak Menderes de 100 bin ağaç dikimi gerçekleştirerek bir orman kurmuştuk. Takip eden yıllarda da ağaç dikimi günlerimiz devam etti. 2016 yılında trijenerasyon tesisimizin de devreye girmesi ile karbon ayak izimizde düşüş olacak. TAV’ın ana prensibi doğa ve çevreye saygılı çalışma sistemidir.


ABD Yeşil Binalar Konseyi’nin LEED gümüş Sertifikası İzmir Adnan Menderes’e nasıl verildi?

Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminal binası Türkiye’de LEED Gümüş sertifikasına sahip en büyük bina olma özelliğini de taşımaktadır. TAV İnşaat nebati toprağın korunması için özel önlemler almış toprağın şantiye sınırları dışına çıkılarak kirlilik yaratmasını engellemiştir. İç hatlar terminali kullanılmış bir arazi üzerine yapılmış doğal alanlara zarar verilmemiştir. Terminal binası toplu taşımayı teşvik etmekte ve ulaşımda karbon gazı emisyonunu düşürmektedir. Terminal binasının çatısı yüzde 100 oranında bina yakın çevresi yüzde 54 oranında açık renkli sarı güneş ışığı yansıtma indeksi yüksek malzemeler, fotovoltaik piller ve yeşil alanlarla kaplanarak binanın yaz aylarında ısı adası etkisi oluşturmasının önüne geçilmiştir. Klozet ve pisuarlarda seçilen rezervuar tipleri ve kullanılan verimli armatürler ile yüzde 47 oranında temiz su verimliliği sağlanmıştır. ADB Yeni İç Hatlar terminali sıradan bir binaya göre yüzde 20 daha az enerji harcamakta, enerjinin yüzde 1’i terminal giriş bölümünde çatıya yerleştirilen 5400 metrekarelik fotovoltaik panellerden elde etmektedir. LEED sertifikası düzenlenirken bölgesel farklılıklarda göz önüne alınmaktadır. İç hatlar terminali ülkemiz şartları için başarı kabul edilen kriterlerinden ikisini yerine getirmiştir. Bunlardan ilki çatının açık renkli güneş ışığı yansıtma değeri yüksek malzemeler ile kaplanmış olması diğeri de enerji harcamalarının yüzde 20 oranında düşürebilmesidir.


Türkiye’de enerji ve çevre dostu inşaatlar yapmaya ilk TAV mı başladı?

Mutlaka başka şirketlerde vardır ama havacılık sektöründe ilk biziz. Havacılık sektörü dünyaya açık bir sektördür. Avrupa ve Amerika’daki yeni uygulamaların hepsini Türkiye’de kullanıyoruz.


Adnan Menderes havalimanı ile ilgili yurtdışından gelenlerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Dünyanın her yerinden havalimanı inşaatı yapmak için davet alıyoruz. TAV İnşaat, Engineering News Record yayınının yaptığı listeye göre son iki yıldır dünyada havalimanı inşaatı sektöründe birinci sırada yer alıyor. Dünya’nın en büyük havalimanı işletmecilerinden Aeroports de Paris TAV’ın ortağı durumunda.


Adnan Menderes Havalimanında güvenlik nasıl?

Sivil havacılık Genel Müdürlüğü tarafından güvenlik açısından pilot bölge seçilmiş bir havalimanıdır. 6-7 ay önce ön x-raylar kaldırıldı çokta başarılı oldu fakat son yaşanan terör olaylarından dolayı tekrardan ön x-raylar konuldu ayrıca havalimanında bir tane K-9 köpeğimizde bulunmaktadır.


Sizin TAV ile tanışmanız nasıl oldu?

1995’te ODTÜ İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldum ancak inşaat mühendisliği yapmak hiç nasip olmadı. İlk işim Antalya Havalimanı’nda bilgi işlem şefliği oldu. Türkiye’nin ilk Yap-İşlet-Devret işlerinden bir tanesiydi. Daha sonraki iş hayatım havalimanları olarak devam etti. Yurt dışında Manila havalimanında bilgi işlem proje müdürü olarak görev yaptım. Antalya havalimanında operasyon müdürü oldum. TAV ile buluşmam 2006 yılında İzmir’de genel müdür yardımcısı olarak başladı ve daha sonra genel müdürlük makamına getirildim.


İzmir’e dünya çapında çevreci bir havalimanı kazandırdığınız için TAV adına sizleri kutluyorum. Röportaj için Teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.