Güncel Haberler:
Ş. Tuğrul KUNT

Yazar Biyografisi

1982 Eskişehir doğumlu olan Uzman Veteriner Hekim Ş. Tuğrul Kunt, 2007 yılında Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Veteriner Cerrahi Uzmanı unvanını aldı. Daha sonra Edinburgh, Münih ve Cambridge'de cerrahi ve ortopedi üzerine eğitim gördü. Halen Ege Üniversitesi'nde doktora eğitimini sürdüren Kunt, aynı zamanda kendi kliniğinde kurucu hekim ve Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme & Farmakokinetik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Evcil Dostlarımızla Seyahat

     Merhabalar...

     Beslediğimiz evcil hayvanlarımızı, genellikle seyahatlerimizde de yanımızda götürmek  istiyoruz. Fakat bu seyahatler yurt dışına yapılacak ise yerine getirmemiz gereken bazı prosedürler var. Kedi ya da köpeklerin yurt dışına çıkış prosedürleri çok merak edilen konular arasında.


   Her ülke için farklı kurallar olmakla birlikte Avrupa Birliği ülkeleri standart kurallar uyguluyor. Diğer ülkelerin kedi ve köpek girişleri için uyguladığı kuralları öğrenmek için seyahatinizden önce  mümkün olduğunca erken, gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçerek bilgi alınız.  

     Genel olarak Avrupa Birliği ülkelerine dostunuzu götürmek istediğinizde yerine getirmeniz gereken işlemler ise şöyle: 

 Bu ülkeler pet transportunda “Kuduz Titrasyon Testi” şartını aramaktadırlar. Ve bu testin sonucu alındıktan üç ay sonrasına kadar da ülkeye kedi ya da köpek girişine izin vermemektedirler.   Bu durumda, eğer evcil hayvanınız ilk kez yurt dışına çıkacaksa, en az 4.5 ay önce bir veteriner hekime giderek yardım istemelisiniz.  Daha önceden kuduz aşısı olan ya da kuduz aşılamasının üzerinden 30 günden fazla geçen kedi ve köpekler için bu süre 3.5 aydır. Kuduz aşısı uygulanan petinizin kanında kuduza karşı yeterli antikor oluşması için gereken süre yaklaşık bir aydır. Bu sebeple kuduz titre tayini yapılmadan önce aşı uygulamasının üzerinden bir ay geçmesi beklenmelidir. Bu bir ayın sonunda dostunuzdan alınan kan örneğinden çıkarılan serum, veteriner hekiminiz tarafında akredite bir laboratuvara gönderilir. Laboratuvardan sonuç gelmesi 15 günü bulabilir. Akredite laboratuvardan alınan onaylı, müspet test raporunun, onaylanma tarihinden üç ay sonra ve yolculuğunuzdan önce, ilinizin Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü’ndeki ilgili birime götürülerek gerekli işlemlerin yapılması gerekir. İşlemler sonucu alınacak olan AB Pet sağlık formu, dostunuzun yurt dışına çıkış vizesi niteliğindedir. 

     Diğer önemli bir husus ise, kedi ve köpeklerinizin işlemlerden önce mutlaka mikroçip taşıyor olmasıdır. Dostunuza ait bütün kayıtlar bu mikroçip numarası üzerinden tutulacaktır. Mikroçip takılması çok basit, ağrısız ve kısa süren bir işlemdir. Veteriner hekiminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Mikroçip, diğer yandan dostunuz adına düzenlenen karnenin ona ait olduğunun ispatıdır. Daha önce kuduz titre tayini yapılmış ve yurt dışına çıkmış hayvanların kuduz aşıları düzenli olarak yaptırıldığı takdirde ise, her seyahat için ayrı bir titre tayinine ve anlattığım prosedürlere ihtiyaç kalmayacaktır. 


     Diğer yandan her yolcu şirketinin farklı kuralları olabileceği göz önüne alındığında yolculuğunuzdan önce mutlaka yolculuk edeceğiniz şirketten bu konudaki uygulamalarını öğreniniz.

     İyi yolculuklar.       
01.06.2017