Güncel Haberler:

İzmir’den Topluma Uzanan Kadın Eli

06.02.2016

Röportaj: Erkan SEVİNÇ

Fotoğraflar: Mehmet ÖZDOĞRU
Sivil toplum kuruluşlarının öncü ismi Aysel Öztezel, Park Bornova’nın genel koordinatörü

 Aysel Öztezel “Park Bornova olarak sosyal projelerle diğer AVM’lerden farkımızı ortaya koyuyor, bir adım öne geçiyoruz” diyor


Kültürpark Tenis Kulübü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında verilen ‘İzmir'den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli" ödüllerinden birinin sahibi. Yaklaşık 40 yıldır sivil toplum kuruluşlarında üyelikten başkanlığa birçok görev üstlenen Aysel Öztezel’den söz ediyorum. Hani derler ya her taşın altından çıkıyor işte öyle biri Öztezel..TOBB Kadın Girişimciler İzmir İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel Park Bornova Outlet Center’in genel koordinatörü. ”Sosyal projelerle diğer AVM lerden farkımızı ortaya koyuyor, bir adım öne geçiyoruz” diyen Aysel Öztezel’le keyifli sohbetimizden sayfalarımıza sığanlar..

“İçimiz dışımız AVM oldu,olmaya da devam ediyor”

Biz bir aile şirketiyiz. Park Bornova, Mat inşaat'ın yan kuruluşu..İki kardeşim Engin ve Ersin Turan’ın destekleriyle her gün büyüyoruz. Biz yoktan var ettik burasını. Herkes Park Bornova Alışveriş Merkezi'nin kapandığını ve devlerle yarışamayacağını düşünüyordu. Sosyal projelerle diğer AVM lerden farkımızı ortaya koyuyor, bir adım öne geçiyoruz. Turna Kuşu projesi sürüyor mesela. Yapılan turna kuşları proje sonuçlandığında ülkemizde ve dünyada çocuklar için çalışan dernek, kurum ve kuruluşlara gönderilecek. 23 nisan 2016’da tamamlanması planlanan projede 1 milyon turna kuşuna ulaşılması hedefleniyor.Kağıtları biz temin ediyoruz.Yine çocuklarla ilgili el becerileri kurslarımız var.Haftanın iki günü eğitmen nezaretinde.. Resim yarışmalarımız var. Engellilerle ilgili çalışmalar sürüyor. Engelsiz İzmir projesinde ödül aldık. Sivil toplum kuruluşlarıyla çok yakın ilişkiler içindeyiz. Ben biliyorsunuz zaten oradan geldim 38 yılım geçti derneklerde. Lions’ta genel başkanlığa kadar yükseldim. AVM'lerin her m2 bir rakamdır ,ben burada ticareti ikinci plana alıyorum. Hiçbir karşılık beklemeden isteklere cevap veriyoruz. Diğer AVM lere saygı duyuyorum özellikle istihdam konusunda.Bizim bile burada 500 kişi çalışıyor. Aileleriyle 1500 kişi ekmek yiyor. İzmir’in ilk avm si, ilk outlet’iyiz.. İzmir’de doğduk, İzmir’de büyüdük, burayı yaşatmak ve geliştirmek bir yerde  bizim borcumuz. AVM yönetmek özellikle bir kadın olarak zor. İşimiz insana hizmet ve işlerin en zoru insana hizmettir.Yaptığımız iş bir takım oyunu,görevleri doğru kişilere vererek başarılı olmaya çalışıyoruz. Kadınların en çok sevdiği şey alışveriş ve bende onun merkezindeyim."

“Sadece alışveriş merkezi değil bir yaşam alanı sanki”

“Aynen En ucuz sinema burada..Keseye uygun fiyatlarla ünlü markalar burada.Yemek ve çocuk oyun alanları burada.Bowling de var. Elimizden geldiğince misafirlerimize en iyisini vermek için çaba gösteriyoruz.Otomobil çekilişi kampanyası da umduğumuzdan fazla ilgi görüyor”

“Basın Yayın mezunusunuz ama farklı bir iş kolundasınız”

“Şartlar öyle gelişti.2 yıl kadar Demokrat İzmir’de cemiyet ağırlıklı yazarlıkta yaptım.Sonra sivil toplum kuruluşları ve siyaset geldi.Egs batıp burası elimizde kalınca kardeşleriminde desteği ile bu işe soyundum. Benim için çok özel bir insan olan Abdullah Kigılı teşvik etti.İstanbul’a gittim,”Parakende Günleri”ni düzenleyen Suat beyi buldum.Ona “Sosyal birikimimi nasıl kullanabilirim, AVM yi markayla doldurmam lazım" deyince bana “neden olmasın” dedi ve birkaç kişi le tanıştırdı beni. Sonrası çorap söküğü gibi gitti işte”


“Siyasette önemli bir markaydınız.Küstünüz mü?”

“Yok niye küseyim.İstediğim yerlerden davet gelmeyince ben ne yapabilirim ki. İlk kadın ilçe başkanıyım hem de Konak gibi büyük bir ilçede.Bir dönem 4.sırada milletvekili adayı oldum ama parti barajı aşamadı. Siyaset benim içimde var.”

“Biraz da TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’ndan bahsedelim” Belirli birikimleri kazanmış biri olarak bu oluşumu çok sevdim Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 2007’de kurulan kadın girişimciler kurulları 81 ilimizde faaliyetlerini sürdürmekte. Kurul üyeleri kendi iş sahalarında lider olan iş kadınları yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenlerden, sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ya da kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir yapı.Onursal Başkanımız TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’durHedefimiz bulunduğumuz ilde tüm kadınlarımızı,  çalışma hayatının içine alabilmek, onları birey olarak yüreklendirmek ve güçlendirmektir. Bu çalışmalardaki amacımız rol model olarak, “Bende varım, bende yapabilirim fikrinin öncülüğünü benimsetmektir “Ticarete bereket, biz kadınlarla gelecektir” diyoruz. Kadın girişimciler yetiştirmek üzere yola çıkan Fikrim Geleceğim Projesi’ni sürdürüyoruz. 30 tane kadın sertifika aldı.Elektrikle ilgili konudan tutun da pasta yapmaya kadar.”


“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var derler sizde bu durum erkek var diye değiştirebilir mi?”

“Kesinlikle. Sıkıldığım zamanlar “Benim bildiğim Aysel sıkılmaz” diye hep teşvik etmiştir.Eşim benim itici gücüm zaten.Basın Yayın’da okurken tanıştık ,2.sınıfta evlendik,mezun olmadan oğlumuz oldu.45 yıldır yürüyen bir evliliğim var.Çocuklar torunlar.Çocuklardan biri makine mühendisi diğeri hukuk okudu, üniversitede öğretim üyesi.Oğlumdan iki tane torunum var.Hayatı sadece iş olarak görmüyorum. Başarılıysam bunlar sebep.Yemeklerde bir araya gelmek çok keyifli.Annem de bizlerle oluyor.Kahkahaların atıldığı bu sofralar yaşadığım sürece devam edecek.Pazar kahvaltıları da öyle.”

“Göztepe’nin efsane sporcusu Cango lakaplı eşiniz Cansel bey nedeniyle ailede herkes Göz Göz’lü mü?

“Ben öyleyim ama küçükken Göztepe’yi tutan oğlum Murat hasta Karşıyaka’lı. Torun da öyle. Cansel bazen bu duruma bozulmuyor değil. Dediğim gibi biz çok güzel geniş bir aileyiz. Hayatımın bu dönemini böyle başarılı geçiriyorsam beni üzmeyen çocuklar beni üzmeyen aile hayatımın rolü var. Aile bütünlüğüne çok önem veriyorum.”

“Yorgunluk gidermenin yolu?”

“Hafta sonları şehir dışına kaçma.Eşim de ben de seyahati seviyoruz. Arabanın yönü ne tarafa giderse oraya gidiyoruz.. Ayvalık’a gittik bu hafta, bayıldım, çok harika. Aslında ülkemizin her tarafı çok güzel. Yörelerin adetlerini, geleneklerini görmek, tanımak çok güzel.”