Güncel Haberler:

Kadınsal Hareketler Bunlar

01.06.2018Başka bir Dünya İçin Manifesto oyunu 29 Mayıs Salı akşam Karşıkaya Hikmet Şimşek Sahnesi'nde sergilendi. Ariel Dorfman'ın yazdığı oyunu sahneye koyan Kadınsal Hareketler Bunlar ekibi oyun sonunda dakikalarca alkışlandı. 517 kişilik salonun tamamının dolu olduğu oyunda yoğun ilgi nedeniyle ek sandalye atıldı. Maddi durumu öğrenim görmesine müsaade etmeyen kız öğrenciler yararına yapılan etkinlikte seyircilerin çoğu bağış yaparak çalışmayı destekledi.Dört Aylık Bir Emeğin Sonucu


Kurucu Filiz Akın dört süreyle hazırlandıkları oyunun sürecini şöyle aktarıyor: “Çıkış noktasında empati, saygı ve nezaketten örülü bir set vardı. Bu setin ardına çok azı geçti ve elendi. İçinde kalan her meslek grubundan ve her statüden kadınlar, “İyilik bulaşıcıdır ve kendi tesadüflerini kendi yaratır.” sözümüzü içselleştirdi. Farkındalığı yüksek, ayrıştırmayan aksine birbirine, dahası çevresine, madden ve manen ışık tutan kadınlara dönüştü. O noktada " BİZ" olursak başarabileceklerimizin yolları bu ışıkla aydınlandı. Yüzlerce destek ve farkındalık yaratan projeler içinde olduk. Bu durum çıtayı daha da yükseltmek gerektiğine işaretti ve kurduğumuz kütüphanenin ardından, misyonumuza uygun bir tiyatro oyunu arayışına girdik. O noktada oyuncu Raci Durak'la yollarımız kesişti ve oyunun yönetmenliği üstlendi. Bizi hazırlamanın yanında, kitabın yazarına ve kitabı oyuna adapte eden yazarla iletişim kurmamıza aracı oldu. Kerry Kennedy, oyunumuzun kaynağı olan " Speak Truth to Power" kitabının yazarı. Kadına şiddet ve çocuk istismarı konulu çalışmalarıyla "Robert F. Kennedy Human Rights" organizasyonuna otuz yıldır başkanlık ediyor. Onlarca ödülün sahibi olduğu başarı projeleriyle ülkesinde ses getirmiş biri. Ariel Dorfman, Amerika’da Profesör ve kitabı bizim oynayacağımız hale adapte eden yazarı.
Oyunumuza günler kala bizi, antetli resmi bir yazıyla tanımaları teşekkür etmeleri, ne denli mütevazı bir yapı içinde olduklarının, yaptıklarının ruhunu kendi ruhlarıyla birleştirdiklerinin kanıtı adeta. Kendi ülkemizde birçok kapıyı aşındırıp egolar yüzünden ulaşamazken, bu denli ünlü ve başarılı insanların bize sundukları, hepimizi derinden etkiledi ve oyunun içeriğindeki replikler hepimizin içinde çığlığa dönüştü. Sorumluluğumuz arttı. Farkındalık yaratmak isteyen ve tüm imkânlarını ortaya koyup ilk kez sahneye çıkacak. KHB KADINLARI'nın acılarla yoğrulmuş ama dik durmayı başarmış, vazgeçmemiş aktivistlerin ağzından sizlere mesajıdır bu oyun.”
Katılmak isteyen tüm kadınları oluşumlarına bekleyen KHB ekibi, daha birçok proje üretmeye devam edeceklerini söyledi.

“Kadınsal Hareketler Bunlar” Kimdir?

Kurucusu Filiz Akın bu soruya şöyle cevap veriyor: “Kadınsal Hareketler Bunlar” kapalı bir Facebook grubu olarak 2016 Mayıs ayında kuruldu. Oğlumun, iki yaş sendromunda uykusuz geçen gecelerin sonucuydu Facebook Grupları. Her amaca ve beğeniye sahip insanlar için farklı gruplar vardı. Birkaç denemem olsa da tam anlamıyla beni yansıtan bir grubun içine dahil olamadım. Kurucuların egoları ya da bilgi kirliliğine yenik düşen iletiler yüzünden, dahil olduğum birkaç grup anlamını yitirdi. Neredeyse her gün, onlarca gruba habersiz ekleniyor olmak ise ayrı bir rahatsızlık konusuydu.
Skandal sonla kapanan bir grubun akşamında, koyu sohbetin sonunda çıktı bu fikir. Daha 2 ay olmamıştı Facebook gruplarına dahil olalı ama, aynı yöne bakabildiğimize inandığım insanlarla tanımadan sevmiştik birbirimizi. Grup kurma fikri aynı gün hayata geçti. Belki 50 kişi, hatta bir gün 1000 kişi bile olabiliriz demiştim ilk gece. Yazdım. Hayata bakışımı, düşündüklerimi, önerilerimi yazdım. Büyüklere ve küçüklere masallar yazdım. Bir süre sonra Messenger’dan sorunlarını yazanlar oldu. Sırdaş olduk, rumuzlarla cevapladığım zaman ise, işin şekli değişti. “Gönüllü Uzman Kadrosu” kurarak, işinin ehli kişileri bir etiketle birbiriyle buluşturduk. Ücretsiz yaptığımız bu hareket sonrası “İyilik bulaşıcıdır.” cümlesi sloganımız oldu. Ardından şaşılacak hızda çözüm ürettiğimizi gördük. Bir adım sonrası etkinlik yapmak ve tanışmaktı ki rekor bir katılımla bir çağrı ile mekânları kapattık. Adım adım ama koşar adım büyümeye başladık. Referanslı üye alımı sayesinde din ve siyasetin konuşulmadığı, ötekileştirmemin olmadığı, aynı pencereden farklı yönlere baktığı halde elleri sımsıkı birbirine kenetli, tek yürek kadınlardan oluşan bir topluluğa dönüştük. Üslubumuzdaki saygı ve nezaket ise empati gücümüzü arttırdı. Her paylaşımımızda, farkındalığımız arttı. Geçmişimizle barıştık, günümüze sahip çıktık ve geleceğimize umutla baktık.”