Güncel Haberler:

Küçük Oturma Odalarını Büyük Göstermenin 10 Yolu

19.06.2018





Küçük oturma odaların bazı tasarım hileleri ile olduğundan çok daha büyük göstermek mümkün! Bu oturma odalarının baş sorunu olan dağınık görüntüyü çözmek ise biraz size kalıyor. Eğer küçük, sıkışık ve karışık bir oturma odasına sahip iseniz sizlere özel bazı tasarım hilelerini derledik.





1. Rahatlığı Önemseyin






"Rahat" her zaman "sıkışık" alanların anahtar kelimesidir; ancak bu durumda, bir odayı gerçekten ne kadar rahat hissettiren şey tamamen basit bir adım olabilir. Koltukları birbirine yakın tutun ve yumuşak bir halı seçin. Sadece kıvrılıp rahatlamak istemez misiniz?



2.  Bir Hamak Sandalye İstemez misiniz? 





Hamak sandalyeler şu anda süper moda, ama aynı zamanda küçük bir oturma odasında bir hayat kurtarıcı. Geleneksel bir koltukta olduğu gibi tonlarca yer kaplamadan havalı bir görüntü ekleyebilirsiniz.



3. Her Yer Beyaz!




Alanı aydınlatmak için duvarları ve pervazları tamamen beyaz tutun. Bu şekilde, renkli bir mobilya parçasını odanın odak noktası haline getirebilirsiniz, üstelik beyaz duvarlar oldukça ferah bir his uyandıracak, küçük odaların problemi olan duvarların üstünüze gelmesi durumu yaşanmayacak.



4. Açık Renk Perdeler




Perdelerinizin açık renk olması gölge miktarını azaltacak, odanın dikkat çeken noktasının aydınlık olması odanızı olduğundan büyük göstermeye yardımcı olacaktır! Eğer duvar-perde aynı renk olursa tadından yenmez!



5. Çok Büyük Bir Halı




Odanızda tüm zemini kaplayan bir halı tercih ettiğinizde zeminin bölünmesini engelleyecek, daha büyük bir alana sahipmişsiniz gibi gösterecek!


6. Orta Sehpanızı Yenileyin





Büyük bir sehpanın yerine iki küçük masa tercih edin. Geçişi kolaylaştırmak için idealdir ve istediğiniz her yere kolayca taşınabilir. 



7. Perdeleri Bir Tık Yukarı Asın





Evinizde perdeleri olabilecek en yüksek noktaya asmak evdeki yükseklik algısını değiştirecek, böylece hacim olarak daha büyük hissettirecektir. 




8. Dramatik Renkler




Koyu, parlak duvarlar; basit, temiz çizgili parçalar için sofistike bir zemin oluşturur. Küçük alanı avantajınıza göre kullanın ve bir mücevher kutusu gibi hissettirin.




9. Ölçeklerle Oynayın




Büyük boy sandalyelerden korkmayın, küçük alanlardaki küçük pek çok şey odanın dağınık görünmesine sebep olur. Bu nedenle odanın daha derli toplu görünmesi için bir kaç büyük parçaya ihtiyaç vardır. 



10. Yüzen Mobilyalar




Tüm mobilyaları duvara yapıştırma isteğinize karşı koyun. Mobilyaların arkasında boşluk yaratırsanız, odanın çok daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. 



Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç
Kaynak: https://www.housebeautiful.com