Güncel Haberler:

Mahalle Merkezlerine Beş Bin Üye Karşıyakalıların İkinci Evi ‘Mahalle Merkezleri’

01.01.2018
Karşıyaka Belediyesi bünyesinde sosyal hizmetler sunan mahalle merkezleri, başta kadınlar olmak üzere, binlerce Karşıyakalı’nın ikinci adresi oldu. Merkezlerde sosyalleşme ortamı bulan üyeler, kurslardan psikolojik danışmanlığa kadar pek çok imkândan yararlanıyor.5 Bin Kişiye Hizmet


Karşıyaka Belediyesi, mahalle merkezleri aracılığıyla sosyal ve kültürel hizmetlerini halkın ayağına götürüyor. Alaybey, Bostanlı, İmbatlı, İnönü, Mustafa Kemal, Bahçelievler, Nergiz, Yalı ve Cumhuriyet mahallelerinde faaliyetlerini sürdüren merkezler, bu yıl 5 bin üyeye ulaştı. Halk oyunları, okuma-yazma, yoga, dikiş, makine nakışı, İngilizce, resim, cilt bakımı ve drama gibi çeşitli branşlarda açılan ücretsiz kurslar büyük talep gördü. Yeni bir hobi veya mesleki beceri edinmek isteyen üyeler, kontenjanları doldurdu.

Destek ve Dayanışma 


Binlerce Karşıyakalı’nın ikinci evi haline gelen merkezlerde kursların yanı sıra sağlık ve kişisel gelişim gibi konularda seminerler de gerçekleştiriliyor. Psikolojik ve hukuki danışmanlık hizmetleri veriliyor. Kadın ve ailenin maddi-manevi kalkınması için dayanışma ve yardımlaşma ortamları yaratılıyor. Aile içi şiddeti önleyici çalışmalar yapılıyor. Çoğu merkezde bulunan ödünç kitap stantlarıyla, daha fazla kişinin kitap okuması sağlanıyor ve vatandaşlar okumaya teşvik ediliyor. Ayrıca, mahalle sakinleri arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek amacıyla gezi ve çeşitli sosyal etkinlikler de düzenleniyor.

“Güçlü Toplumun Anahtarı”


Mahalle merkezlerini sık sık ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya gelen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Sağlıklı toplum, sağlıklı ve mutlu bireylerle mümkündür. Halkımızın bir araya geldiği, kendini geliştirdiği, uzmanlarla buluştuğu, kaliteli vakit geçirdiği bu merkezleri, sağlıklı ve güçlü toplumun anahtarı olarak görüyoruz. Başta kadınlar olmak üzere, ailenin her bireyini kapsayan çalışmalarla; binlerce vatandaşımıza farklı alanlarda hizmet sağlıyoruz. Üyelerimiz de kendi aralarında kurdukları ilişkiler, dayanışma ve dostluk bağlarıyla örnek işlere imza atıyor. Bütün bu güzel çalışmalarda emeği olan gönüllülerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.