Güncel Haberler:

Müzik Dünyası'nın Yeni İsmi; 'Şatıroğlu'

25.05.2016Usta müzisyen Aykut Gürel'in prodüktörlüğünde hazırlanan "Birdenbire" albümüyle dikkatimizi çeken Şatıroğlu ile EGE LIFE'a özel müzik dolu, hoş bir sohbet gerçekleştirdik.Merhaba, öncelikle sizi daha yakından tanıyalım, mesela isminizden… Şatıroğlu kulağa alışılmadık bir kelime olarak geliyor. Anlamı nedir ve soyadınızı tercih etme sebebinizi öğrenebilir miyiz?

“Şatıroğlu”nun farklı anlamları mevcut. Evine bağlı olarak biliyoruz biz, ancak bunun yanında neşeli ve güzel gibi anlamları da var.

Genel çağrışımını severim ve farklı ortamlarda sadece soyadımla hitap edilmesine de alışığım. Daha kolay akılda kalabilmesi açısından da soyadımı kullanmayı tercih ettim.


Müzik hayatına nasıl adım attınız. Ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Müzik her zaman vardı, bizler sonradan olduk sanırım. Çünkü herkesin bir ilgisi vardır müziğe; futbolla, sporla dahi ilgilenmeyen birçok arkadaşım olmuştur ancak müzik dinlemeyeni görmedim. Ben de aynı şekilde küçük yaşlardan itibaren müzikle uğraştım ve farklı çalışmalarım oldu.

Müzikte benim ilgilendiğim alan, daha ziyade, şarkı söyleme ve farklı türleri dinlemekti. Zaman içinde sevdiğim şiirleri besteleyerek şarkı yazma üzerine çalışmalar yaptım. Öncelikle Orhan Veli, Özdemir Asaf, Metin Altıok gibi şairlerin şiirleri üzerine çalıştım sonrasında kendi sözlerimi de yazmaya başladım. Ortaya çıkan şarkılar ve bunların icra edilmesi açısından kayda değer bir noktaya geldiğimde albüm için bir girişimde bulundum.


Aykut Gürel ile yollarınız nasıl kesişti?

İlk aşamada, ortaya çıkmış olan şarkılarımdan eleyerek 10 şarkılık bir demo albüm oluşturdum. Sonrasında bunu daha profesyonel bir seviyeye taşımak için arayışlara başladım. Bu süreçte şarkılarımı ve genel olarak müzikal tavrımı sınamak açısından önemli bir isim olan Aykut Gürel ile tanıştık.


Üç şarkılık bir albümünüz müzik platformlarında yerini aldı. Albüm nasıl çıktı ortaya hikayesini anlatır mısınız bize?

Kısaca değindiğim gibi, 3 yıl kadar önce oluşturmuş olduğum şarkılardan 10 tanesini belirleyip bir taslak albüm oluşturduk. Aykut ile ortaklığa girdiğimizde, bu şarkılar ve sonradan oluşanlar içinden yaklaşık 6-7 taneye düşürdüm ve son 3 şarkıyı belirleme işini Aykut Gürel gerçekleştirdi. Bu şekilde mini albümün genel yapısını oluşturduk. Sonrasında Bodrum, İzmir, İstanbul üçgeninde kayıtlar ve düzenlemeler ile şarkılar son haline getirildi. Ülkenin gündemi nedeniyle bir süre uygun zamanı bekledik. Uygun zamanın gelmeyeceğini gördükten sonra , “görece” doğru zamanda yayını gerçekleştirdik.


Çıkış parçanız ‘Birdenbire’ Sizin için diğerlerinden bir farkı var mı?

Birdenbire, büyük şair Orhan Veli’nin aynı adlı şiirini okurken etkilendiğim bir dize ile hikayesi başlayan bir şarkı: “her şey birdenbire oldu”. Orhan Veli, bu şiirinde hayatın birçok yönü ile ilgili müthiş göndermeler içeren bir eser ortaya çıkarmış. Ben bu dizeyi kullanarak bir şarkı yapmaya çalıştım. İlk kez karşılaşan, sonrasında birleşen ve en sonunda ayrılan bir çiftin hikayesini yazmaya çalıştım. 3. Kıta olan ayrılık bir türlü olmadı ve bu haliyle sonlandırdım ve çevremden de olumlu tepkiler alınca çıkış şarkısı olarak belirledik.


Şarkılarınızı seçerken özellikle dikkat ettiğiniz şeyler neler oldu?

İlk demo çalışmasını dinleyen çevremden aldığım geri dönüşler, Aykut’un tercihleri ve genel olarak slow/hızlı dengesi belirleyici faktörler oldu.


Müzik dünyasında nasıl yorumlar aldınız?

Genel olarak dinleyiciler beğenilerini paylaşıyorlar. Bunu ifade etmek bana pek düşmez ama birkaç kelime söylemek gerekirse naif, dokunaklı, yol şarkıları gibi tabirler kullanılıyor.


Örnek aldığınız kişiler var mı?

Örnek alınan, ilham veren kişiler açısında şunu söyleyebilirim: Çok önemli bir kültür sanat coğrafyasında yaşıyoruz ve bunun da etkisi ile ilham alınabilecek mertebede çok sayıda isim var. Bu soruyu müzik alanı için cevaplarsam, biraz da pop&rock klasikler anlamında, ilk olarak aklıma gelen şu sanatçıların bazı albümleri söz-müzik-aranjman bakımından benim için müthiş öneme sahiptir: Barış Manço, Cem Karaca, İlhan İrem, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Erol Evgin, Livaneli, MFÖ, Kayahan, Yeni Türkü..  


İleride olmak istediğiniz yer neresi?

Hayatımda müziğe ayrılacak zamanın artarak sürmesini mutlulukla hayal ederim ancak müzikal alandaki gelecek için dinleyicilerin tepkisinden bağımsız planlama yapmak mümkün görünmüyor. Bu da zaman içinde ortaya çıkacak bir durum.

Kısa vadede, albümde bulunan 3 şarkının da mümkün olduğunca fazla insana erişmesi öncelikle hedefimiz. Albümde yer almayan birkaç şarkımız üzerine sonraki çalışmalarımız için planlamamız mevcut. Bunun yanında yeni şarkılar oluşturmak için de çalışmalarım devam ediyor.


Düet yapmayı istediğiniz bir isim var mı?

İsmini tek tek sayamayacağım çok sayıda sanatçı ile düet yapmak müthiş keyifli ve ilham verici olabilir. İlk aklıma gelen bir yerli bir yabancı paylaşırsam, İlhan İrem ve Adele olabilir.


Günümüz şarkılarını ve şarkıcılarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Oldukça başarılı, farklı, dinlenilesi şarkı ve şarkıcı var. Umarım zaman içinde daha fazlası da olacaktır. Diğer taraftan bir mühendis olarak düşündüğümde, böyle bir kültürel mirasın üzerinde, bu coğrafyada ve bu kadar sayıda insanla kesinlikle daha fazlası yapılabilmeli. Birçok alanda olduğu gibi müzik sektörünün de yeniliklere ve yenilere genel olarak kapalı olması bu sayının az olmasındaki en önemli etkendir ancak enseyi karartmamak lazım.


Hayatınızda ‘kırılma noktası’ olarak adlandırabileceğiniz bir dönem var mı?

İlk gençlik yıllarıma kadar şarkı söylemek benim için vazgeçilmezdi ve büyük keyif duyardım ancak bir süre sonra sesimin çok zorlandığını, bas ve tiz notaları zaman zaman basamadığımı fark ettim. Bu dönemde, üniversite eğitimine yoğunlaştığım için müzik biraz geri plandaydı ve çok derinlemesine düşünmeden bu durumu ergenlik ardından ses gelişiminin doğal bir sonucu olduğunu düşündüm. Ancak ilerleyen dönemlerde şiirleri ve kendi sözlerimi bestelemeye başlayınca, bunları söylemek için umutsuzca çaba sarfetmek durumunda kalıyordum. Bu umutsuz uğraşların ardından modern tıp J ve Dr.İsmail Koçak yardımıma yetişti. Kısa bir muayene ile ses tellerimi incelediği kamerasında oldukça büyük bir kist tespit etti ve ben de bu sevimsiz arkadaşla İsmail Bey’in monitöründe tanışmış oldum. Çok zararlı bir yapısı olmamasına rağmen uzun yıllar problem yaşamama sebep bu arkadaşmış ve geçirdiğim operasyonun ardından, kısa bir şan eğitimi ile müzikal anlamda daha sağlıklı bir sonuca varmış oldum.


En büyük pişmanlığınız nedir diye sorsam?

Pişmanlıklarım da çoktur ama söylenebilir en büyüğü nedir diye düşünürsem… Daha verimli geçirebileceğim üniversite yıllarımı söyleyebilirim. Bu yıllarda, belki uzun süreli bir yurtdışı seyahati ya da o dönemlerde yoğunlaşabileceğim müzikal hayat olabilirdi.


İyi ki yapmışım… dediğiniz şeyler…?

Hem teknik hem müzik alanlarında uğraş vermek, iyi işler çıkarmaya çalışmak, yapmaktan mutluluk duyduğum uğraşlar.


Peki özel hayatında nasıl biridir Şatıroğlu mesela duygusal mısınızdır?

Günden güne güzel duyguların törpülendiği zamanlarda, kalan hislerini korumaya çalışan biriyim. Belki de bu amaçla müziğe, şiire ve edebiyata sarılıyorum. Aynı zamanda hayatın tüm alanlarında gerçekçiliği de elden bırakmamaya çalışan biriyim.


Yapmaktan keyif aldığınız şeyler…?

Kısa kısa gidersem… Müzik, şiir, edebiyat; yenilikçi projeler, seyahatler, ailemle geçirdiğim zamanlar, Beşiktaş maçları, basketbol oynamak


Eklemek istedikleriniz …

İzmir’le ilgili birşeyler paylaşmak isterim. İlkokul yıllarımda İzmir’e yerleştik ve üniversite için ayrılıncaya kadar İzmir’de yaşadım. Ailem burada yaşıyor ve İzmir benim için zaman zaman sığınılacak bir liman ve öze dönüş gibi hala. Burada geçirdiğim dönemler kendimi tanımaya ve ben olmaya başladığım yıllara tekabül ediyor ve dönüp baktıkça İzmir’in bıraktığı izleri daha derinden hissediyorum. Güzelyalı’da, Alsancak’ta, Güzelbahçe’de geçirdiğim yılları, yaşadığım anıları güzelliklerle anıyorum. Avni Akyol Lisesinde geçirdiğim yıllar, Alsancak’ta yalnız sokak yürüyüşlerim… Paşalimanı deniz keyfini ve efes büfe kumrusunu da söylemezsem olmaz.


EGE LIFE okurlarına bir mesajınız var  mı?

Şarkılarımızı dinlesinler, dinletsinler lütfen. Şikayetlerini de memnuniyetlerini de herkesle paylaşabilirler.