Güncel Haberler:

Spor Desteklenirse Başarı Da Ardından Gelir

02.04.2010


İzmir tenis kenti oluyorZorluklarıyla başarılarıyla 70 yılı geride bırakan Kültürpark Tenis Kulübü, 1941  yılında İzmir'in önde gelen simaları Dr. Behçet Uz, Reşat Leblebicioğlu, Nejat Eczacıbaşı, Said Odyak, Cahit Çeçen, Ali Halim Bayer, Sadi İplikçi ve Alaaddin Kazanova tarafından kurulmuş. Tabii dönemin şartları itibariyle birçok zorlukla da karşılaşmışlar. Yer tahsisi, tenis sporunun çok iyi bilinmemesi gibi etkenler sorun olarak karşılarına çıkmış. Ancak başa geçen kaliteli yöneticiler sayesinde bugün 70 yılı geride bırakıyor. Zaman zaman zorluklar yaşasa da Türk sporuna kattığı başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Sekiz yıldır Kültürpark Tenis Kulübü'nün üyesi olan Osman Savran, 4 ay önce kulübün başkanlığını devraldı. Başa geçtiği günden beri durmadan çalıştıklarını söyleyen Savran'la Tenis Kulübü'nü konuştuk. Savran bizlere tenis sporunun iyi tanıtılmadığını, o yüzden de üye sayısında düşüşler yaşandığını anlatıyor. Spora destek verildiği takdirde başarıların ardı ardına geleceğinin de altını çiziyor.


Spor ve sporcu dendiği zaman akla genelde maddi sıkıntılar geliyor. Sizce sporun sorunu nedir? 

Spora, yeterli destek verilmiyor. Sponsorluk anlamında birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Bu durum sporun tüm branşlarında bir yaradır. Aslında sponsor olan firmalar için sponsorluk sözleşmeleri bir avantaj. Hem kendi tanıtımları için faydalı olacak hem de ödedikleri tutar vergiden düşeceği için sıkıntı yaratmayacak. Kültürpark Tenis Kulübü olarak bize de şu anda Özsüt sponsorluk yapıyor. Her iki tarafta avantajlı. Hem kendi reklamını yapıyor hem de vergisinden düşürüyor, bizler de onların sayesinde rahatça sporumuzu tanıtma fırsatı yakalayabiliyoruz. Bu tür sponsorluk sözleşmelerinin her branşta artması lazım. Futbol kulüpleri de bence sponsor bulmakta zorlanıyordur.


Sponsorluk anlamında neden sıkıntı yaşanıyor? Tenisin tam anlamıyla tanıtılamaması buna etken olabilir mi?

Evet, tenis tam anlamıyla tanıtılamıyor. Tenis bireysel spor. Fakat çalışma yöntemi tenisin malesef tam anlamıyla oturmamış. Benim basketbol geçmişim de var. Basketbol oyuncusu günde 4 saat antreman yapar, tenis oyuncusuna bakıyorsunuz maçların başlamasına bir ay kala çalışmaya başlıyor. Halbu ki tenisçilerin de basketbolcular gibi çalışması gerekir. Bu konuda milli tenisçi Marsel İlhan'dan çok ümitliyim.

Nasıl ki halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu, şampiyon olduktan sonra arkasından gençleri sürükledi Marsel İlhan'dan sonra da yolun açılacağını düşünüyorum. İtici güç olması lazım.


İzmir'de de bir Naim Süleymanoğlu'na mı ihtiyaç var tenisçi çıkarmak için?

Oyuncuları harekete geçirmek için itici güçler gerekiyor tabii. Ancak önce Türkiye'de öne çıkan isimler olması gerekir.

İzmir'de birçok tenis kulübü var. Ancak pek tenisçi çıkaramadık. İzmir'den 1999 yılında erkeklerde Esat Tanık'ı ve bayanlarda Melis Sezer'i verdik.

Kulübümüz spora ara vermişti. Sadece kulüp bazında sosyal aktivite alanı olarak devam ediyordu. Biz buraya seçileli 4 ay oldu. Biz tenis kısmını daha ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. İleride masa tenisi ekibi kurmak istiyoruz. Biraz mali sıkıntılarımız var. Gelecek yıl içinde bu hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.


Eski yönetimden kaynaklı sıkıntılar mı bunlar?

Evet. Biraz borçla devraldık kulübü. Borcun büyük bir kısmını temizledik, çok az bir kısmı kaldı. Onları kapatmaya çalışıyoruz. Seneye düzlüğe çıkarız diye düşünüyorum. 


Ancak o zaman da yönetim süreniz dolmuş olacak.

Aslında öyle. 6 ay gibi bir süremiz kalıyor geriye. Biz yeter ki kulübü mali bir disipline getirelim. Bizden sonra gelecek arkadaşlar da rahatça yollarına devam edebilsin. Çünkü biz eksi de aldık, bizden sonrakilere artıda bırakabilirsek önemli bir adım atmış olacağız.  


Kulüp neden eksiye düşer ki?

Aslında kulübümüzün gelirleri oldukça yüksek. 1 trilyonluk gibi bir bütçesi var. Eksiye düşmesindeki etken heralde gelirle giderin dengelenememesi. Yoksa buranın eksi bakiyelerde olması mümkün değil. Gelir, giderden daha fazla. 70 yıllık bir derneğiz. Kulüpte sosyal ve kültürel faaliyetler de yapılıyor. Ancak sporun da aksamaması lazım. İlk geldiğimizde spor malzemesi vermediler borcunuz var diye. Tabii zamanla bunu da aştık.


Kulübün kaç üyesi buluyor?

1300 kongre üyesi, 300 onur üyesi var. İzmir'in ileri gelenleri de üyelerimiz arasında. Necip Kalkan, Mahmut Özgener, Kemal Çolakoğlu bizim üyelerimiz. Destekleri oluyor. Onur kurulumuzda da önemli isimler yer alıyor. Eski Tenis Federasyonu Başkanı Azmi Kumova, Rami Berki, İnci Holding'in ortaklarından Şerife İnci Eren, Batıçim'in ortaklarından Tufan Ünal, Necdet Kestelli, Aykut Özkavruk gibi daha birçok isim.


Başarı kriteriz nedir?

En iyi tenis kulübü olmamız gerekiyor. İyi olması için de A milli takımına 2 veya 3 oyuncu kazandırmalıyız. Hedefimiz Türkiye şampiyonu olmak. Ancak transferlerle değil, kendi alt yapımızla oluşturduğumuz bir takımla şampiyon olmak.


En az 2 dönem başkanlık üzerinde duruyorsunuz.

2 yıl sonra seçim var. Biz önergelerimiz arasında bir başkanın en az 2 dönem başkanlık yapması gerektiğini söylüyoruz. Buradaki konu bir başkanın yani bir kişinin yönetimi değil, ekibin yönetimi, ekibin başarısı. Eğer biz yeniden gelirsek de artılarla yönetimi diğer bir arkadaşımıza rahatlıkla bırakabiliriz. Bu üyelerin vereceği bir karar. Kendi bildiğimiz doğrultuda kendi bildiğimizi yapmaya çalışacağız.


Yönetime başladığınızdan beri 4 ay geçti. Neler yaptınız şimdiye kadar ve neler yapacaksınız?

Mali disiplini sağladık. Kulüp personelinin maaşları ödenmiyordu. Şimdi günü gününe bankadan maaşlarını alabiliyorlar. Eski alacaklarını da temin ettiler. Kurumsallaşmayı yapmaya çalışıyoruz. Bir genel müdür ve sportif teknik koordinatör işe başladı. Burada biz olmasak da düzen devam ediyor.


Daha önce bu görevlerde kimse yok muydu?

Hayır, yoktu. İdari koordinasyonu hem sporcu hem koordinatörlük yapan arkadaşlarımız sağlıyordu. Şimdi genel müdürümüz ve teknik koordinatörümüz işleri hallediyor. Bize sadece kontrol etmek düşüyor.

Kulübümüz, alt yapıya daha fazla önem vermeye başladı. Daha önce çocuklarımızı turnuvaya gönderirken antrenör vermiyorduk şimdi yanlarında bir de antrenör gönderiyoruz. Masraflarını da biz karşılıyoruz. Daha önce veliler kendileri karşılıyordu. Spor gelirlerimiz Ocak ayından bugüne yüzde 250 arttı. Bunlar somut rakamlar. Başta restoranımızda resterasyon yapıldı. Kortların yer döşemeleri elden geçirildi. Süs havuzu çalışmıyordu, tamir ettik.


Hem borç ödediniz hem de yatırım yaptınız yani.

Evet, çünkü yeni yönetim olarak eski yönetimden kalan 250 bin TL borç ödedik.


İbra iptal edildi mi?

Hayır olmadı. İbra edilmemişti.


Kulüpte bir sıkıntı vardı yani.

Vardı tabii. Eski başkan, burada 12 yıldır başkanlık yapıyordu. Bizim işimiz çok zordu. Şöyle düşünün ki genel başkanı delegeler seçiyor, delegeleri de sonra başkanı seçiyor. Biz bunu yıktık. Kültürpark Tenis Kulübü, çok somut ve kötü durumdaydı. Bu da bizim için avantajdı. Bir dönem veya 2 dönem ne kadar durursak artık, burayı biraz düzlüğe çıkarırsak, bizden sonra gelecek arkadaşların da önü açılır.


12 yıldır başkanlık yapan birini devirdiniz. Bu kaleyi aşmak zor olmadı mı?

Buraya gidip gelirken benim gibi birçok arkadaşımda buranın kötü olduğunu görüyordu. Burada sürekli maddi sıkıntılar yaşanıyordu, yatırım yapılmıyordu. Üyeler de artık bu durumun farkına vardı ve yönetimin değişmesi gerektiğini dile getirdi.


Siz ne kadar süredir kulübün içindesiniz?

8 yıldır. Benden daha eski üyeler de var. Ancak benim başkan seçilmemde etken, sporcu alt yapımım müsait olması ve diğer arkadaşlarıma göre daha fazla zamanımın olması. Milli basketbolcuyum. Atatürk Lisesi Spor Salonu'nda Celal Arısan'la birlikte açtığımız basketbol okulumuz var. Haftasonunu okulda geçiriyorum geri kalan haftanın 5 gününü burada tenis oynayarak geçiriyorum. 


Basketbolla buluşmanız nasıl başladı?

Basketbola 1970 Karşıyaka alt yapısında başladım. Sonra A takımına ve antrenörlük yaptım. Uzun yıllar basketbolla uğraştım. En son da iş hayatına atıldım. Bir çiçekçi dükkanı açtım, Savran Çiçekçilik. 21 yıldır da bu dükkanı işlettim.


Çiçekçilik ve basketbol arasındaki bağlantı nedir?

Aslında hiç kopmadı birbirinden. Basketbol oynarken çiçekçilik yaptım. Çiçekçilik benim baba mesleğim. Seralarımız vardı Narlıdere'de. Babam yaşlanınca seracılıkdan dükkana döndük.

Basketbol önceleri, hobimdi. Kahramanlar'da, Altınordu'da amatör antrenörlük yaptım. Sonra profesyonel olarak Karşıyaka, Çakabey, Kuşadası, Altay ve Vestel gibi takımlarda antrenörlük yaptım. Sonra meslek olarak yapmaya başladık. Milli basketbolcu Celal Arısan ile birlikte 2000 yılında basketbol okulunu kurduk. 11. sezondayız. Hem basketbolu hem de çocukları çok seviyorum, dolayısıyla benim için çok sevinçli birşey.


Şimdiye kadar kaç oyuncu yetiştirdiniz?

1000 çocuğu geçmiştir.


Kızlarınızın sporla arası nasıl?

Pınar ve Irmak adında iki kızım var. Onlar daha çok sanata yöneldi. Tenis ve basketbolu sadece hobi olarak yapıyorlar. Çok isterdim bir sporla uğraşmalarını. Ancak olmayınca da olmuyor. Onlar güzel sanatları seçti. Biri Dokuz Eylül Üniversitesi Aksesuar ve Takı Tasarım Bölümü'nden, diğeri de Moda Tasarım Bölümü'nden mezun.


Hedeflerden bahsedelim birazda.

Kültürpark Tenis Kulübü'nü, Türkiye'nin bir numaralı kulübü yapmaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu. Burada daha çok kişinin tenis oynamasını sağlamak istiyoruz. 7 kortumuz var. Halkapınar'daki veya başka kortlardan yararlanmak istiyoruz. Bizim burada kortları arttırma durumumuz söz konusu değil, sit alanı olduğu için.

Belediyelerle işbirliği içindeyiz. Belediyeler, bazı semtlerden otobüslerle topladığı çocukları kulübe getiriyorü, bizler de hoca ve malzeme verip tenis sporunun tanıtılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bir tek saha problemi çıkabilir. Çünkü her iki kişi için bir saha ayrılıyor.

Karşıyaka'da spor sahalarının sayısı hergeçen gün artıyor. Ancak Alsancak'a baktığınız zaman spor sahaları yok denecek kadar az. Bu sefer de çocuklar kendilerine oyun alanı bulamadıkları için internet kafelerde vakitlerini geçiriyor. Bu Alsancak için büyük bir eksiklik.


Eklemek istedikleriniz var mı?

Tenis oynayanların sayısını arttırmamız gerekiyor. Ana sponsor arayışlarımız var. ISO 9001 Kaliteyi almak istiyoruz. Masa tenisi takımı kurmak istiyoruz. Bir Cumhuriyet Balosu düzenlemeyi istiyoruz. 70. yılı dolayısıyla Ekim ayında konser ve çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapmayı planlıyoruz. Hülya Avşar Cup bize verildi bu sene. Bu turnuvaya iyi oyuncuların katılmasını bekliyoruz. Türkiye'nin 3. büyük turnuvası. İlgi de olacağını düşünüyoruz.

** 9-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında Club Alibey / Manavgat tenis kortlarında 5.'si düzenlenen TTF Senior Takımlar şampiyonasında Ülker Turgay, Peri Sunucu ve Aysel Ertuğ'dan oluşan Kültürpark Tenis Kulübü 50+ bayanlarda Şampiyon, 40+ bayanlarda Türkiye 2.'si oldu.