Güncel Haberler:

Yaz Günlerinde Evinizi Serin Tutmanın 8 Yolu

01.08.2017


1-Pencelerinizi Kapatın.Yanlış bir mantık gibi görünebilir; ancak sıcak günlerde pencereleri açık tutmak genellikle evinizi daha sıcak hale getirecek, sanıldığının aksine daha serin yapmayacaktır. Geceleri, dışarıdaki hava içeriden daha serinse, pencerelerinizi açabilirsiniz. Sadece sabahları güneş içeriye girmeden pencereleri kapattığınızdan emin olun.


2- Ev Bitkileri Alın.Evinizdeki yeşil bitkiler, iç mekanın sıcaklığı için harikalar yaratıyor olabilir. Güneş alan pencerelerin önüne yeşil bitkiler koymak, evinizi ısıtacak olan güneş enerjisinin bir kısmının emilmesine yardımcı olur.


3- Fanları Sağa Doğru Döndürün.Tavanınızdaki fanın sağa doğru döndüğünden emin olun, bu sizi ferahlatacak bir esinti oluşturacaktır. İpucu; bu tip vantilatörler boşlukları değil insanları serinletmek için tasarlanmıştır. Bu yüzden çıkarken kapatarak hem enerjiden hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.


4- Buzlu Su Hilesini Deneyin.Evin çeşitli noktalarına içi buz dolu kaseler yerleştirin. Buzlar buharlaşmak için ortamdan ısı alacaktır. Bu buz kaselerinden birini fanınızın önüne koyarak soğuk hava üflemesini sağlayabilirsiniz.


5- Bir Rüzgar Tüneli Oluşturun.Özellikle geceleri serin bir esinti varsa, rüzgar alan tarafın yanına bir fanı, diğer fanıda bununtam karşına ve diğer yöne bakacak şekilde yerleştirin. Bu doğal bir esintinin soğutma gücünü yükseltecektir.


6- Klimanızı doğru yere takın.Mümkünse, odaları kuzeye doğru konumlandırın. Çünkü kuzey tarafında çalışan klimalar güneşte çalışan bir klimadan %10 daha az elektrik tüketirler. Bu odanın sizin için daha serin ve faydalı olmasına, aynı zamanda da elektrikten tasarruf etmenize olanak sağlayacaktır.


7- Işıkları Kapatın.Kompakt Fluoresanlar ve LED’ler gibi modern lambalar daha verimli olmakla birlikte, özellikle akkor ampuller çok fazla ısı üretebilirler. Sıcak günlerde, sıcaklıkları düşük tutmak için ışıkları mümkün olduğunca kapalı tutun.


8- Bahçenize Ağaç Dikin.Bu, hızlı ve kolay bir çözümden çok, daha uzun vadeli çözüm olsa da, pencerelerinizi gölgelemek için ağaçlar dikmek yalnızca evinizin daha serin kalmasını sağlamaz; aynı zamanda evinizin normalde kullandığı enerjinin %25 daha azını kullanmasına olanak sağlar.


Çeviren ve Düzenleyen: Damla Kılınç

Kaynak: http://www.housebeautiful.com