Güncel Haberler:

Yer Gök Mandalina

12.01.2011Türkiye’nin ilk ve tek Cittaslow üyesi Seferihisar’da satsuma cinsi mandalinanın tanıtılması ve üreticiye katkı amacıyla 32 yıl aradan sonra 2. Mandalina Şenliği düzenlendi.Mandalina Şenliği, eski belediye binasının önünden kortej yürüyüşü ile başladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cittaslow’un kurucusu Paolo Saturnini, çok sayıda davetli ve ilçe halkı Seferihisar sokaklarında yapılan yürüyüşe katıldı. Yürüyüşe katılanlar daha sonra yeni pazaryerinde kurulan fuar stantlarını da hizmete açtı. Şenliğe katılan davetliler ve basın mensuplarına belediye binasında verilen yemekte; köy ekmeği, keşkek, nohutlu pilav ve mandalina suyu ikram edildi.

Yemek sonrası şenlik alanında konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar ve çevresinde mandalina rekoltesinin yüksek olduğu yıllarda düşen fiyatlar nedeniyle ilçede yaşayanların mağdur olduğunu, bunu değiştirmek için göreve talip olduklarını söyledi. Soyer, ilki 1978 yılında düzenlenen bu şenliğe yeniden hayat vererek, mandalina üreticilerine destek olmak istediklerini kaydetti. Seferihisar’ın mandalinasının yurt dışına açılması gerektiğinin de altını çizen Soyer, göreve gelir gelmez 36 ülkenin büyükelçileriyle yazışarak o ülkelerdeki narenciye ile uğraşan firmalarını belirlediklerini ve bu listeyi ihracatçılar birliğine vererek mandalina için gereken temasların kurulmasını sağladıklarını dile getirdi. Bu yıl belediye başkanları ile de temasa geçtiklerini ve kurulan temaslar sonucu; İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 100, Bornova Belediyesi'nin 60, Karşıyaka Belediyesi'nin 25, Balçova Belediyesi'nin 20 ton mandalina alarak Seferihisarlı üreticilere destek olduğunu ifade eden Tunç Soyer, emeği geçen ve katkı koyan herkese teşekkür etti. 

Seferihisar'da önümüzdeki yıl bir narenciye enstitüsü kuracaklarını belirten Soyer, böylece mandalinanın bilinen reçeli, şarabı, lokumu, dondurması gibi ürünlerini geliştirmek istediklerini söyledi. Soyer, “Tarım ürününü sanayi ile birleştiremiyorsanız yaşama şansınız yoktur. Bu gerçekten hareketle Seferihisar'ın ünlü mandalinasını sanayi ile birleştirecek, değişik ürünlerini keşfedip satacağız. Böylece üreticinin kötü kaderini değiştireceğiz” dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu ise Seferihisar'ın Türkiye'nin tek sakin şehir unvanı ile İzmir'in de yurt dışında tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi. İzmir Valiliği olarak da katıldıkları bütün turizm fuarlarında hem İzmir'in hem de Seferihisar'ın tanıtımını yaptıklarını belirten Tunçsu, Seferihisar ile başlayan bu örnek hareketin (Cittaslow) ülkemizde daha da genişlemesini diledi.

Cittaslow Kentler Birliği Başkanı Paulo Saturnuni, 1990 yılında birliği kurduklarını, birlik üyesi kentlerin bir kısmının tarihi kentler, bir kısmının Seferihisar gibi sahil kentleri olduğunu söyledi.


Saturnuni: Buradaki heyecan beni büyüledi

Dünyanın küçülmesiyle kentlerin birbirine benzemeye başladığını, kentlerin özelliklerinin yaşatılması gerektiğinden hareketle yola çıktıklarını belirten Saturnuni, kentlerin özelliklerini tanıttıklarını ve bu özelliklerin gelecek nesillere aktarılmasını istediklerini ifade etti. Konuşma sonrası izlenimleri ve görüşlerini aldığımız Paolo Saturnini, ilk kez geldiği Seferihisar’ın gerek insanların yaklaşımlarıyla gerekse buradaki havasından çok memnun kaldığını belirterek, “Buradaki insanların mandalina sembolüne gösterdikleri heyecan beni büyüledi. Bizde de mandalina var ama hayatımda ilk kez bu kadar lezzetli ve tatlı bir mandalina yedim ve mandalinanın bu kadar geniş ürün yelpazesi olduğunu görünce de şaşırdım. Sizler mandalinadan likörden şarap ve tatlıya kadar birçok şey yapıyorsunuz, gerçekten etkileyici. En üzücü durum ise iş sebebiyle eşimin burada olamaması…” dedi.  

Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Yüksel, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, Cittaslow Kurucusu Poulo Satur nuni, Gazeteciler Federasyon Başkanı Atilla Sertel’in yanı sıra Menderes Ergun Özgün, Narlıdere Abdül Batur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz’da şenlikte hazır bulunarak Tunç Soyer ve Seferihisar’a desteklerini gösterdi.


Yağmur, “mandalina güzeli” seçildi

Satranç turnuvaları, halat çekme yarışı, bisiklet yarışı ve gösterileriyle renklenen şenlik çerçevesinde Mandalina Güzeli de seçildi. Eski mandalina güzelleri; 1970 güzeli Gülden Korkmaz, 1971 güzeli Türkay Topdemir, 1974 güzeli Gönül Çetin ve 1975 güzeli Ruhsar Onur'un jüri üyesi olarak görev yaptığı Mandalina Güzeli Yarışması'nda birinciliği 1 numara ile yarışan 16 yaşındaki Yağmur Özfırat elde etti. En iyi mandalina üreticisinin de seçildiği şenlikte; birinci Özgür Güler, ikinci Ahmet Ataser, üçüncü Gürsel Yılmazer oldu. Birinci gün Ferhat Göçer'in konseri ile tamamlanırken, ikinci gününde gerçekleştirilen paneller ve film gösterileriyle şenlik tamamlandı.